A było to tak…
Kurpiński, maj, dudy…
… i Ludwik Kurkiewicz, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, rodem z Wielichowa,
… i kilku chłopaków, którzy w bukówieckiej szkole zagrali mu na dudach,
… i paru zapaleńców.
Tyle było trzeba, by w Bukówcu zaczęły się konkursy dudziarskie.
Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku mało kto wierzył, że muzyka dudziarska przetrwa. Nawet niektórzy z powyższych zapaleńców powątpiewali w to.
A było to tak: w maju 1983 roku prof. Kurkiewicz był jednym z jurorów Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora szkoły, Antoniego Kaczmarka, przyjechał do bukówieckiej szkoły. Tu przywitała go młoda dudziarska kapela. Ten znakomity klarnecista i nauczyciel był też… dudziarzem. Jak Karol Kurpiński, wyrósł w tradycji muzyki dudziarskiej. Kilka lat wcześniej zamówił sobie dudy u Edwarda Ignysia i chętnie na nich grywał.
Jeszcze tego samego dnia podzielił się z organizatorami Konkursu swoim pomysłem: trzeba zorganizować konkurs dla muzyków grających na dudach i skrzypcach podwiązanych, trzeba propagować tę muzykę i nie wolno pozwolić jej zaginąć!
Udało się jeszcze w tym samym roku. Ludwik Kurkiewicz, Edward Ignyś – mistrz i nauczyciel gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, Antoni Kaczmarek, Irena Michalewicz ówczesna dyrektor GOK Włoszakowice, Marianna Maćkowiak – skrzypaczka i regionalistka, Anna Markiewicz – kierowniczka Zespołu Regionalnego z Bukowca, Franciszek Małecki sołtys Bukówca, Stefan Skorupiński – regionalista, gawędziarz, Żelisława Kasperczak – bukówiecka bibliotekarka, Marian Niedźwiedziński -kierownik Teatru Poezji z Krzycka Wielkiego – to oni tworzyli pierwszy konkurs dla ludowych dudziarzy i skrzypków.
Pierwszy Konkurs nosił nazwę Konkurs Dudziarzy Solistów i odbył się w dniach 29-30 października 1983 w sali Domu Kultury w Bukówcu. Potem ewoluował, rozwijał się, stał się Konkursem Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków. Na pierwszym Konkursie młodych muzyków nie było nawet dziesięciu, starych dudziarzy prawie pół setki. Na dwudziestym Konkursie było już tylko dwóch muzyków starego pokolenia: Bolesław Kupczyk z Rawicza i Stanisław Kubiak z Krobi, ale za to ponad sześćdziesięciu młodych.
Odbyło się 26 edycji Konkursu , aż w 2011 roku wykreślono go z kalendarza gminnych imprez… Wielu z nas, miłośników tradycji dudziarskich, z tą stratą nigdy się nie pogodziło. Po siedmiu latach, na szczęście, udało się konkurs reaktywować.
Profesor Kurkiewicz w broszurce wydanej na pierwszy Konkurs napisał: „Nasz Konkurs ma na celu budowanie i rozwijanie tradycji pięknego muzykowanie na staropolskich instrumentach muzycznych. Konkurs taki powinien zachęcać młode pokolenie i dopingować do stałego podnoszenia poziomu zarówno muzycznego jak i poziomu budowy tych pięknych, starodawnych instrumentów muzycznych.”
Niech to będzie nasze motto na odnowiony Konkurs Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków.