XXIX KONKURS KAPEL DUDZIARSKICH

 

07.11.2020 r.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NAGRAŃ

A było to tak…

Kurpiński, maj, dudy…
… i Ludwik Kurkiewicz, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, rodem z Wielichowa,
… i kilku chłopaków, którzy w bukówieckiej szkole zagrali mu na dudach,
… i paru zapaleńców.
Tyle było trzeba, by w Bukówcu zaczęły się konkursy dudziarskie.

Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku mało kto wierzył, że muzyka dudziarska przetrwa. Nawet niektórzy z powyższych zapaleńców powątpiewali w to.
A było to tak: w maju 1983 roku prof. Kurkiewicz był jednym z jurorów Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora szkoły, Antoniego Kaczmarka, przyjechał do bukówieckiej szkoły. Tu przywitała go młoda dudziarska kapela. Ten znakomity klarnecista i nauczyciel był też… dudziarzem. Jak Karol Kurpiński, wyrósł w tradycji muzyki dudziarskiej. Kilka lat wcześniej zamówił sobie dudy u Edwarda Ignysia i chętnie na nich grywał.
Jeszcze tego samego dnia podzielił się z organizatorami Konkursu swoim pomysłem: trzeba zorganizować konkurs dla muzyków grających na dudach i skrzypcach podwiązanych, trzeba propagować tę muzykę i nie wolno pozwolić jej zaginąć!
Udało się jeszcze w tym samym roku. Ludwik Kurkiewicz, Edward Ignyś – mistrz i nauczyciel gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, Antoni Kaczmarek, Irena Michalewicz ówczesna dyrektor GOK Włoszakowice, Marianna Maćkowiak – skrzypaczka i regionalistka, Anna Markiewicz – kierowniczka Zespołu Regionalnego z Bukowca, Franciszek Małecki sołtys Bukówca, Stefan Skorupiński – regionalista, gawędziarz, Żelisława Kasperczak – bukówiecka bibliotekarka, Marian Niedźwiedziński -kierownik Teatru Poezji z Krzycka Wielkiego – to oni tworzyli pierwszy konkurs dla ludowych dudziarzy i skrzypków.
Pierwszy Konkurs nosił nazwę Konkurs Dudziarzy Solistów i odbył się w dniach 29-30 października 1983 w sali Domu Kultury w Bukówcu. Potem ewoluował, rozwijał się, stał się Konkursem Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków. Na pierwszym Konkursie młodych muzyków nie było nawet dziesięciu, starych dudziarzy prawie pół setki. Na dwudziestym Konkursie było już tylko dwóch muzyków starego pokolenia: Bolesław Kupczyk z Rawicza i Stanisław Kubiak z Krobi, ale za to ponad sześćdziesięciu młodych.
Odbyło się 26 edycji Konkursu , aż w 2011 roku wykreślono go z kalendarza gminnych imprez… Wielu z nas, miłośników tradycji dudziarskich, z tą stratą nigdy się nie pogodziło. Po siedmiu latach, na szczęście, udało się konkurs reaktywować.
Profesor Kurkiewicz w broszurce wydanej na pierwszy Konkurs napisał: „Nasz Konkurs ma na celu budowanie i rozwijanie tradycji pięknego muzykowanie na staropolskich instrumentach muzycznych. Konkurs taki powinien zachęcać młode pokolenie i dopingować do stałego podnoszenia poziomu zarówno muzycznego jak i poziomu budowy tych pięknych, starodawnych instrumentów muzycznych.”
Niech to będzie nasze motto na odnowiony Konkurs Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków.

Koncert GRAMY DALEJ! w ramach XXIX Konkursu Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym 2020 r.

GRAMY DALEJ! – to hasło tegorocznego koncertu, który zarejestrowaliśmy w ramach XXIX Konkursu Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu Górnym. GRAMY DALEJ bo kontynuujemy piękne tradycje jednocześnie zachowując zalecany dystans 🙂 W tym nietypowym koncercie udział wzięli: Kapela Dudziarska MANUGI w składzie Patryk Szulc (dudy) i Michał Mocek (skrzypce podwiązane), Kapela Dudziarzy Wielkopolskich CK „Zamek” w składzie Romuald Jędraszak (dudy) i Paweł Dukat (skrzypce), Kapela DrajKa w składzie: Adam Knobel (kozioł weselny, klarnet), Karolina Kocik (harfa celtycka), Alicja Mazurek (instrumenty perkusyjne), Kapela Koźlarska Adama Kaisera w składzie: Adam Kaiser (kozioł ślubny), Martyna Żurek (mazanki). Serdecznie zapraszamy i życzymy miłego odbioru z nadzieją, że w przyszłym roku spotkamy się na żywo i w kolorze na XXX – jubileuszowym konkursie, koncercie i potańcówce. Tymczasem bądźcie zdrowi.

ARCHIWUM KONKURSU 2020

ARCHIWUM KONKURSU 2019

ARCHIWUM KONKURSU 2018

KONKURS

informacje dla uczestników i publiczności
PROGRAM

Sobota, 06.11.2021 r.

godz. 11.30 – 12.00 : przyjazd i rejestracja uczestników konkursu
godz. 12.00 -​ 15.00 : przesłuchania konkursowe
godz. 15.00 – 16.00: obiad
godz. 16.00 – 17.00 : korowód (ogranie rzeźby dudziarzy i złożenie kwiatów na grobach Floriana Ratajczaka i Anny Markiewicz)
godz. 17.00 ​- 18:00 : spotkanie z mistrzami – wspólne muzykowanie
godz. 18.00 – 18:30 : ogłoszenie wyników i prezentacja laureatów
godz. 18.30 – 22.00: „Koncert i Potańcówka” – występy zaproszonych artystów i potańcówka do muzyki tradycyjnej

REGULAMIN
ZGŁOSZENIA

 

Karty zgłoszeń należy przesłać do 30 października 2021 r. na adres e-mail: zofia_dragan@o2.pl

Pliki do pobrania: 

karta-zgłoszenia_2021

Oświadczenie uczestnika 2021

 

 

KAPELA DUDZIARSKA MANUGI

KONCERT JUBILEUSZOWY

FILM

ZAPRASZAMY NA FILM

Film dokumentalny o żywej tradycji kultywowanej i przekazywanej kolejnym pokoleniom przez dudziarzy z Bukówca Górnego.

Diabelski instrument, pasja, miłość, muzyka, folklor, tradycja, poczucie dumy z lokalnego dziedzictwa kulturowego i nie tylko…

KONTAKT

Wszelkich informacji udzielają:

Zofia Dragan tel. 605 646 262
oraz Dominik May tel. 504 515 517

e-mail: konkurs@bukowieckiedudy.pl

images  I  imgres

 

ORGANIZATOR:

FUNDACJA PRO-IDEA

PARTNERZY:

STOWARZYSZENIE BUKÓWCZAN MANU

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.