III Ogólnopolski Festiwal Dud Polskich pt. „Wielkopolska stolicą polskiej muzyki dudziarskiej” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów, kapel dudziarskich i solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, kultywujących grę na polskich instrumentach dudowych: koźle weselnym (białym), koźle ślubnym (czarnym), dudach kościańsko-bukowskich i gostyńsko-rawickich, sierszeńkach zadymanych ustnie i dymką, kozie podhalańskiej, gajdach śląskich i dudach żywieckich. Pomysłodawcą i autorem Festiwalu Dud jest Jan S. Prządka – multiinstrumentalista, nauczyciel w klasie instrumentów ludowych PSM I st. w Zbąszyniu i prezes SML w Zbąszyniu.
Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła z takimi ośrodkami jak:
PSM I st. – jako pierwsza w Polsce szkoła muzyczna, od początku istnienia (1950r.) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu.
Stowarzyszenie Muzyków Ludowych (1959) to organizacja skupiająca muzyków ludowych, animatorów, kultywująca do dziś wielowiekowe tradycje koźlarskie, skupiająca muzyków ludowych, animatorów, folklorystów i ludzi nauki zawiązanych z muzyką tradycyjną.
Stąd narodził się projekt na popularyzację, konfrontację i spotkania Muzyków z Regionu Kozła z Muzykami tradycyjnymi z innych Regionów Polski w których gra się na dudach.
Podczas III OFDP odbędą się prezentacje warsztatowe gry i budowy dud, korowody kapel ulicami Zbąszynia oraz dwa oceniane koncerty galowe i koncert plenerowy z udziałem kapel festiwalowych i najmłodszych adeptów sztuki dudziarskiej, adresowane do szerokiej publiczności, młodzieży szkolnej i seniorów.
Informacje o festiwalu i jego uczestnikach zawarte zostaną w specjalnej broszurce wydanej z okazji III OFKDP w Zbąszyniu.
W III Ogólnopolskim Festiwalu Dud Polskich gośćmi zaproszonymi będą:
 Rik Palieri (Palairre) muzyk – śpiewa i gra tradycyjne amerykańskie pieśni i melodie ludowe grając na banjo, 6 i 12 strunowych gitarach, flecie indiańskim. Mieszka w Hinesburg Vermont (USA). Amerykanin o korzeniach polskich i włoskich, grający również na polskich dudach (koźle weselnym, dudach podhalańskich i gajdach śląskich). Koncertuje w USA, Kanadzie i Europie.
 Tom Osentoski z Marysville Michigan (USA), Polak z pochodzenia, urodzony w USA, muzyk i dudziarz, który posiada wszystkie polskie dudy i propaguje grę na tych instrumentach na różnych festiwalach w USA, Kanadzie i Europie. Uczestnik 40 i 42 Biesiady Koźlarskiej, gość specjalny pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu.

 Vital Voranau – Dudziarz i pisarz z Hlybokaje (Głębokie – obwód Witebski), na północnej Białorusi. Uczył się grać u Jurasia Pankieviča, znanego dudziarza i budowniczego dud. Jest autorem książki “Dudarskaja Hlyboččyna”, o tradycji dudziarskiej swojego regionu, a także pomysłodawcą i założycielem pierwszego międzynarodowego festiwalu dudziarskich regionów Europy „Dudziarski Rej”, pierwsza edycja którego odbędzie się 6-7 maja, tego roku, w rodzimym mieście dudziarza – Hlybokaje. Profil festiwalu w fb: www.facebook.com/DudarskiRej

W poprzednich dwóch edycjach festiwalu udział wzięli najlepsi wykonawcy i kapele dudziarskie z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Wielkopolski i Regionu Kozła.

Miło było poznać i gościć m.in. kapele góralską „Ochodzita” z Rajczy i Koniakowa, „Byrtków” z Pewli Wielkiej, „Zornica” z Zakopanego, „Skoblicka” z Suchej Beskidzkiej, „CK Zamek” z Poznania, Połajewa, Koźlary ze Stęszewa, „Biskupianie” z Krobi Domachowa, „Manugi” z Bukówca Górnego, kapele koźlarskie „Adama Kaisera” i „Benia Kaspra” i „Wesela Przyprostyńskiego” z Przyprostyni, „Daniela Molendy” i „Rodziny Molendów” ze Zbąszynia, „Świecary” z Nowego Kramska, młodzieżowe kapele PSM i SML ze Zbąszynia, ZE z Nowego Kramska, SP z Dąbrówki Wlkp.

O dudach na warsztatach opowiadali i zapoznawali z tajnikami ich budowy twórcy: dud podhalańskich – Szymon Bafia z Zakopanego, gajd śląskich – Czesław Węglarz z Ciśca, gajd słowackich Lubo Tatarka z Lupcy – Słowacja, dud żywieckich – Edward Byrtek z Pewli Wielkiej, dud wielkopolskich Tomasz Kiciński, kozłów weselnych i ślubnych Stanisław Mai i Dominik Brudło.

Organizator:

STOWARZYSZENIE MUZYKÓW LUDOWYCH W ZBĄSZYNIU URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO